Co by mělo moje dítě umět před vstupem do školky?

Co by mělo moje dítě umět před vstupem do školky? 1

Přemýšlíte, zda vaše dítě umí vše potřebné, aby se cítilo ve školce dobře? Máte ještě celé prázdniny na trénink...

• znát své jméno a příjmení, na oslovení reagovat
  • dodržovat společně nastavená pravidla, reagovat na podnět ze strany učitelky
  • chovat se tak, aby nikoho okolo nic nemrzelo a nebolelo
  • obléknout se a svléknout, obout a zout (s případnými nedostatky samozřejmě pomůže učitelka - ale mějte prosím na paměti, že na třídě je 25 dětí)
  • poznat si svoji značku, kterou je označeno místo pro uložení svých věcí
  • poznat si svoje oblečení a obuv (je lepší dávat starší - myšleno dítěti dobře známé oblečení, které si pozná)
  • najíst se lžící a pít ze skleničky a hrníčku (buďte trpěliví a nechte dítě jíst doma samo - myšleno přestaňte krmit)
  • umýt si ruce, vyčistit zuby, utřít se do ručníku
  • používat samostatně záchod (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné. Samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počůrá se)
  • vysmrkat se a používat kapesník
  • bez problémů chodit po schodech
  • uklidit si po sobě hračky
  • sdělit svoje potřeby a přání
  • 3P - pozdravit, poprosit, poděkovat, později další 2 P - poprosit o pomoc, pomoc nabídnout

Samozřejmě počítáme s tím, že některé ze zmíněných dovedností děti ještě nemají zcela upevněné a budeme jim tak vždy nápomocni. V takovém případě je ale velice důležitá spolupráce vás rodičů. Pokud v mateřské škole i doma budou na dítě kladeny zcela odlišné nároky, dítěti adaptaci na prostředí MŠ komplikujeme.

V případě individuálních vzláštností dětí neváhejte informovat paní učitelky ve třídě.

Datum vložení: 9. 5. 2022 13:46
Datum poslední aktualizace: 9. 5. 2022 13:53