Benešovsko žije příběhem

V prvním ročníku uspěly děti z naší MŠ ze třídy Myšáků, ve druhém kole děti ze třídy Lvíčat a ve třetím kole byla úspěšná třída Tygrů.

O projektu:

Společnost Posázaví o.p.s. ve spolupráci s městem Benešov a Muzeem umění a designu (MUD) Benešov vyhlásila třetí ročník projektu Benešovsko žije příběhy. Jeho cílem je podnítit zájem žáků o tvůrčí psaní, rozvíjet jejich talent a nenásilnou formou zvyšovat jejich povědomí o místní kultuře, hodnotách a historii. Úkolem autorů z mateřských a základních škol z ORP Benešov je vytvořit příběh reálné nebo fiktivní postavy z minulosti či současnosti zasazený do kulis Benešova nebo jeho okolí.

„Ze zaslaných prací porota vybere 20 nejzdařilejších, které budou stejně jako v předchozích dvou ročnících projektu otištěny v knize. Příběhy budou opět ilustrovat děti z výtvarného kroužku MUD Benešov. Knihu pak dostanou nejen autoři zveřejněných příběhů, ale také školy, které tito žáci navštěvují. Výsledky budou vyhlášeny v červnu 2022,“ řekla ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Uvítala by, kdyby se děti pod vedením svých učitelů pustily do různých literárních stylů, třeba povídky, rozhovoru, deníku, básničky nebo komiksu. Mají na to čas do konce ledna 2022.

Základní zadání projektu je stejné jako v předchozích dvou ročnících – vymyslet příběh zasazený do kulis Benešova nebo jeho okolí. Nově do něj ale autoři musí zakomponovat jedno z 36 předem určených slovních spojení, které si děti mohou samy vybrat. Nabídka je pestrá – mezi stanovenými výrazy jsou mimo jiné tyto: zlatonosná řeka, žebrákova odměna, kouzelná koule, deník z půdy, rozesmátý krtek, šílený sládek, zlý trpaslík, počmáraná zeď… Doporučený rozsah příběhu je jedna strana velikosti A4. Příběhy dětí mateřských škol a prvních ročníků základní školy, které ještě neumějí psát, zapíše pedagog.

Projekt Benešovsko žije příběhy ukázal, že dětí, které baví psát, je v regionu dost. V prvním ročníku porota posuzovala 86 prací, ve druhém jich bylo 79. Od druhého pololetí letošního školního roku byl v rámci MAP otevřen také Klub tvůrčího psaní, který se snaží rozvíjet lásku k tvorbě a talent mladých autorů. Klub navštěvuje osm dětí.